Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Przez swoje nieduże rozmiary jest świetną opcją dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno zadbać o porządek w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpieczna, jako,że będzie mieć kryjówkę, gdzie może udać się na odpoczynek albo uspokoić się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota