Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Warto więc by opiekun wiedział na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
hałas
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Kolejnym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. Na rynku dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

karma dla kota