Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Czas wiosenno-letni to czas nasilonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa rozwija się szereg symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Często można zauważyć także krwiomocz. Leczenie należy wdrożyć od razu po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci pupila. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest ochrona pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych środków, które mają za zadanie ochronić naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona rozmaitymi specyfikami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. jeżeli zwierzę nadal nie będzie chciał połknąć środka to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. środki te są nakraplane specjalnym dozownikiem na szyję psa i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego środka jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/